Na pewno słyszeliście o design thinking, a o service design albo co-design?

Service design to metodyka, która wspiera tworzenie innowacji w obszarze usług – wszystko w podejściu zorientowanym na użytkownika, w centrum są relacje i interakcje między ludźmi. Jednym z podstawowych założeń service design jest skupienie się na odkrywaniu realnych potrzeb użytkownika. Dlatego przy wykorzystaniu tej metodyki docenia się wspólną pracę i wspólne projektowanie – i tu pojawia się co-design. Co-design to pojęcie używane dla określenia partycypacyjnych i otwartych procesów projektowania, które umożliwiają szerokiemu gronu osób twórczy wkład w formułowanie i rozwiązanie problemu.

A jak to wygląda w praktyce? Obie te metody wykorzystujemy w projekcie INN@SE w celu zaprojektowania usług (service design) stymulujących innowacyjną przedsiębiorczość o oddziaływaniu społecznym wśród młodych ludzi. W procesie tym (co-design) uczestniczą młodzi ludzie poszukujący możliwości zawodowych i „początkujący” przedsiębiorcy jako potencjalni użytkownicy, a zatem eksperci :), którzy najlepiej wiedzą czego potrzebują, z 4 krajów: Polski, Włoch, Macedonii Północnej i Jordanii. Właśnie zakończył się pierwszy etap, czyli wywiady, które przeprowadzali studenci kierunku Service design z Uniwersytetu w Bolonii z takimi właśnie ekspertami. Stworzone przez te międzynarodowe zespoły młodych ludzi koncepcje będą następnie testowane na poziomie lokalnym w każdym z krajów partnerskich wśród tzw. interesariuszy, którzy zajmują się wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości. A potem stworzone w ten sposób usługi zostaną wprowadzone w życie i będziecie mogli z nich korzystać… 😉

Przeczytajcie co o swoim doświadczeniu mówi jedna z naszych ekspertek – p. Karolina Sieruga, której bardzo dziękujemy za udział w projekcie!:

„Współpraca międzynarodowa to nie tylko wymiana perspektyw i bardziej kompleksowe spojrzenie na dany obszar – to przede wszystkim otwartość na ludzi i tworzenie wspólnej społeczności. A więc zatem – Buongiorno Wszystkim! 🙂

Udział we wspomnianym projekcie jest dla mnie dużym zaszczytem, inspiracją i kolejną z moich, małych osobistych motywacji do bycia o krok do przodu! Na co dzień jestem osobą, która działa prężnie w firmie technologicznej, w której design thinking gości nawet podczas robienia kawy. Innowacje, zarządzanie ryzykiem oraz wszelaka kreatywność jest u nas na porządku dziennym, ale czym byłoby to wszystko – gdyby nie ludzie? Każdy z nas jest perełką, która wpisuje się we wspólną historie! Projekt, w którym z pięknym sercem zostałam ugoszczona, motywuje do wyjścia spoza swojej strefy komfortu i podjęcia działań. Nawet mały krok w kierunku odważnych, świadomych oraz innowacyjnych czynów, jest wielkim sukcesem z punktu widzenia innowacji społecznych. To my ludzie tworzymy najpiękniejszą wartość społeczności. Zatem miejmy odwagę działać – bądźmy Perełkami nie tylko dla przedsiębiorczości – ale przede wszystkim dla nas samych.

Nieokiełznani Marzyciele wspólnie potrafią tworzyć wielkie rzeczy. Tym samym, bardzo pięknie dziękuję za możliwość uczestnictwa w projekcie i szansę na dołożenie do niego mojej małej cegiełki. Cel projektu – zaprojektowanie usług stymulujących innowacyjną przedsiębiorczość o oddziaływaniu społecznym wśród młodych ludzi – już dzisiaj wiem, że skończy się wielkim sukcesem, czemu ogromnie będę kibicować!

P.S Poniżej dzielę się także z Wami niespodzianką, którą otrzymałam po wzięciu udziału w pierwszym etapie projektu. Prezencik zawdzięczam studentom z Uniwersytetu w Bolonii, których z tego miejsca mocno ściskam i pozdrawiam 🙂

Zdobył totalnie moje serce – DZIĘKUJĘ –  jeszcze raz – GRAZIE! :)”

dr hab. Dorota Murzyn, prof. UP,

Karolina Sieruga